0(216) 492 75 75
info@dijitalarsiv.com

Şehzade doğdu kimsesiz öldü

Ara

5

Aralık 5 , 2019 | Posted by dijitalarsiv |

Şehzade doğdu kimsesiz öldü

2. Abdülhamit Han’ın torunu Hamit Rauf Osmanoğlu’nun Darülaceze’de kimsesiz olarak öldüğü ortaya çıktığı.


HABERLER
YAŞAM

Şehzade doğdu kimsesiz öldü

2. Abdülhamit Han’ın torunu Hamit Rauf Osmanoğlu’nun Darülaceze’de kimsesiz olarak öldüğü ortaya çıktığı.

Şehzade doğdu kimsesiz öldü

Darülacezenin 136 yıllık kayıtları dijital arşive aktarılırken “Şahzade” olarak doğan Hamit Rauf Osmanoğlu’nun kimsesiz olarak öldüğü net olarak ortaya çıktı.

Milliyet’ten Esra Alus’un haberine göre 2. Abdülhamit Han tarafından 1895 yılında kurulan ve kurulduğu günden bugüne 30 bini çocuk olmak üzere yaklaşık 71 bin kişinin barındığı Darülaceze’nin kayıtları dijital arşive aktarıldı. 3 aşamalı olarak gerçekleşitirelen taramanın ilk basamağı Osmanlıca metinlerin taranması oldu. Edinilen bilgiye göre ilk olarak Osmanlıca evraklar tarandı ve bu işlem 2 yıl sürdü. Darülaceze’de vefat ettiği bilinen ancak kayıtları bulunamayan 2. Abdülhamit’in torunu Hamit Rauf Osmanoğlu’nun bilgilerine de bu şekilde ulaşılmış oldu.

Padişah torunu şehzade Darülaceze’de öldü

Darülaceze Başkanı Nevzat Bayhan kurumun arşivlerinin taranarak dijital hale getirildiğini belirterek, “Darülaceze’nin kurulduğu tarihe ait olan Osmanlıca metinler dahil tüm evraklar tarandı. Geçmişe dair bir bilgi aradığımızda buna ulaşmak haftalar sürebiliyordu. Artık tüm verilere kolaylıkla ulaşmamız mümkün. Bu evraklar Darülaceze’ye gelen kişilere ait kabul kararları, vefat ettikleri tarihler, kullandıkları ilaçların reçetelerine kadar pekçok bilgi var” dedi.

Nevzat Bayhan ayrıca 2. Abdülhamit’in torunu Hamit Rauf Osmanoğlu’nun Darülaceze’de bir süre kaldığı ile ilgili bazı bilgilerin bu dijital aktarım sırasında kesinlik kazandığını belirtti. Nevzat Bayhan, “2. Abdülhamit’in torunun bir süre Darülacede’de kaldığı ile ilgili eski bazı yazılar vardı ancak bunlar resmi evraklar değildi. Dijital arşiv için yapılan taramalar sırasında Hamit Rauf Osmanoğlu’nun 56 yaşında Darülacezeye getirildiğine dair evraklar bulundu. Bu evraklara göre Hamit Rauf Osmanoğlu 8 Haziran 1982 tarihinde kuruma getirilmiş. Dönemin görevlileri ise Osmanoğlu soy adın Hanedan ailesinden başkasına verilmediğinden kişi hakkında araştırma yapmış. Sonunda ise getirilen kişinin 2. Abdülhamit Han’ın kızı Ayşe Sultan’dan olan torunu olduğu anlaşılmış. Hamit Rauf Osmanoğlu’nun kim tarafından ne şekilde kuruma getirildiğine dair kesin bir bilgi yok. Ancak 1982 yılında Darülaceze’de 60 yaşında kalp yetmezliğinden kimsesiz olarak öldüğü ve Yahya Efendi Mezarlığı’na defnedildiğini kayıtlardan anlaşılmıştır” dedi.
Dedesi 2. Abdülhamit’in inşaat için ise 7 bin altın değerindeki eşya ve 10 bin altın para nakit olarak ödediği ve kapısına “Bab-ı Şefkat” (Şefkat Kapısı) adını verdiği kurumda bu şekilde bir şehzade kimsesiz olarak ölmüş oldu.
KAYNAK: MİLLİYET